Főtt pulyka tepsis csicsókával és mángolddal
2012 október 24. | Szerző: Seafalcon |
Gizi receptjei között olvastam az alábbit: Szaftos csirkemell tejszínes sült krumplival és párolt spenóttal. Innen jött az ötlet.
Megjöttünk Hévízről, ahol az éves generálon voltunk. Szép volt, jó volt, és egy évre megkaptuk a műszakit is. Itthon a sógornőm várt egy hatalmas fazék húslevessel. Igazán finom volt, és maradt belőle főtt hús egy szekérderékkal…
Ha már volt egy rakat húslevesben főtt hús, hát gyerünk…
A krumpli helyett kivettem egy hatalmas bokor csicsókát a kertből, és a spenót helyett mángoldot használtam, mert van bőven ez az istenáldotta növény!.
Megmondom az őszintét, hogy NB I-es lett.
A csicsóka a tepsiben, szépen megsült |
A csicsókát így készítettem:
2 nagy fej hagymát megpucoltam, és vastag karikákra vágtam. A tepsit kikentem olíva olajjal, lefektettem a hagymákat, sóztam, erre jött a csicsóka (felét hámoztam, felét alapos súrolással tisztítottam, és amelyiken a héja rajta maradt finomabb volt!) Erre ráterítettem a mángold kivágott és 4 centis darabokra vágott szárát. Majd meglocsoltam tejszínnel (falusi tejről szedettel). Be a sütőbe, 35 perc alatt készt lett 180 fokon légkeveréssel.
Csicsóka a mángolddal |
A mángold:
Olíva olajat forrósítottam, ebbe dobtam a megmosott leveleket. belenyomkodtam, fedőt tettem rá, sóztam. Egy pici vizet löttyintettem mellé, csak annyit, hogy gyorsan gőzzé váljon, és a felső levelek megfonnyadjanak, essenek össze. megkevertem, reszeltem rá szerecsendiót, és két nagyobb fokhagymagerezdet, amit apróra vágtam. Kis levet ereszt, és hamar készen van.
Hússal se rossz… |
Nagyon finom lett minden. Igazán ajánlatos fogás fogyókúrázóknak, hiszen a főtt hús ugye az a fehérje napra való fogás a 90 napos diétában, és a köret pedig abszolút semleges. Ha burgonyát süttem vón’ az nem, mert azt a keményítőnapon kell fogyasztani, de a csicsóka más. Azt még a cukrosok is fogyaszthatják, mert… mert… no, nem akarok hülyeséget beszélni, meggugliztam, néhány sort ideteszek:
“A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységének maximumát érje el.
Cukorbetegség esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti.
A csicsókagumó fogyasztása azért is előnyös a mai, elhízáson alapuló népbetegségek megelőzésében, mert az inulin molekulahosszúsága miatt nem reszorbeálódik, emberben pedig (az inulináz enzim hiánya miatt) nem bontódik és legfeljebb a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni. Így az inulin az emberi táplálkozásban csak ballasztanyagként jön számításba és fogyaszt. A burgonya mellett és helyett mind a népélelmezésben mind az elhízottak és cukorbetegek diétájában felhasználható és hasznosítható, sőt e betegek még többet is fogyaszthatnak belőle.”
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: